Co jíme

Seno - kvalitní seno obsahuje důležité živiny. Je bohaté na vlákninu, balastní látky a díky tomu správně reaguje na trávení králíků. Králíček ho může sníst kolik chce, po senu se netloustne.

Hotové krmné směsi - jsou praktické a dobře k sehnání. Je to tkz. základní krmení které obsahuje všechny živiny a vitamíny, které králíček potřebuje. Jen pozor na příliš obilovin po nich králíčci tloustnou.

Lisované granule - jsou to zelené válečky z různých zelených rostlin a druhů obilí s přídavky vitamínů.

Já krmím granulemi, které někdy doplňuji vločkami nebo hotovou krmnou směsí( taky by mi nechutnalo každý den kuře).Někdy králíčci dostanou i staré pečivo.

Doporučené dávkování krmné směsi - 30 g (3 lžíce) denně čistokrevnému zakrslíkovi (o hmotnosti 1,25 g)

                                                       - 40 g (4 lžíce) denně většímu kříženci zakrslého králíčka nebo těžšímu zakrslíkovi plemene beran

Toto je potřeba doplnit zeleným krmením.( musím se přiznat, že na váhové množství při krmení moc nehledím)

 

Zelené a šťavnaté krmení - to milují všichni králíčci. Já jsem v tomto velmi opatrná. Pokud, ale počasí dovolí pouštím králíčky na zatravněný dvorek. Jinak trávu nedostávají. Dávám jim mrkev, občas jablíčko, dokonce i fenykl jsem již vyzkoušela bez problémů. Může být i řepíkatý celer. Podle mého je potřeba, aby si králíček na zelené krmení zvykl, ale to je zřejmě potřeba u jakéhokoli přechodu v krmení.

Jinak lze králíčkovy dávat např. i brokolici, petržel, ředkvičky, kedluben, špenát, celerové hlízy, kukuřičné palice (ty jsou ale kalorické)

Ovoce obsahuje hodně cukru, takže dávámé jen malé kousky.

Méně vhodné jsou všechny druhy zelí a kapusty (jsou nadýmavé), hlávkové saláty - ty můžou působit trávící potíže.

Nevhodné jsou např. salátové okurky, rajčata, cukety, lilek, syrové brambory, červená řepa.

Jedovaté jsou bramborové klíčky, syrové fazole. U rostlin je potřeba se vyvarovat spoustě druhů - např. černý bez, narcis, tulipán, levandule, tabák, mučenka, zlatý déšť, fíkus, karafiát, vlčí bob, cesmína, brambořík, rododendron, diffenbachie, břečtan, blatouch, oleandr, sněženka, krokus, chryzantéma, tis, cesmína, vavřín i s plody, túje, vánoční hvězda, kapradí, monstera, rebarbora, ptačí zob, klívie, jalovec i s plody, pryskyřník, azalka, pelargonie a další.

U všeho krmení, ale podle mne platí (kromě sena) všeho s mírou.