Než si koupíme králíčka

Králíčci mají rádi společnost. V přírodě žijí vždy ve skupinách. Rádi se k sobě tulí, čistí si navzájem srst a čile kolem sebe poskakují. Zároveň, ale mají  velmi silné vědomí vlastního teritoria. Život skupiny podléhá hierarchickému uspořádání. Musíme mít na paměti, že se králíčci můžou dožít i deseti let, což já považuji spíše za výhodu.

Pro chov více králíčků společně je nejlépe zvolit mladé samičky ( např. sestry),  matku s dcerou nebo samičku a vykastrovaného samečka (po kastraci může být sameček ještě asi měsíc plodný). Dva samečci spolu můžou žít pouze do dosažení dospělosti, poté začnou bojovat o postavení a teritorium. Nevykastrovaný pár bude mít neustálé mladé. Odrostlé samičky budou taktéž bojovat o teritorium a o hierarchii.


Klec by měla být dostatečně velká asi 80 - 100 * 50 cm. Mí králíčci jsou naučeni na záchůdek v rohu klece. Je to celkem snadné, protože králíčci vykonávají potřebu většinou do jednoho rohu klece, kam pak stačí umístit záchůdek. Dávám do něj dřevěné pelety, protože se nelepí na srst. Čistím ho většinou každý den. Tímto záchůdkem si také usnadňuji čistění klecí, které nemusí být tak časté. Králíčci jsou většinou velmi čistotní. Samozřejmě se mezi nimi najde i nějaké to prasátko. Já jsem zatím měla štěstí na ty čistotné, i když samička Juno velmi ráda obsah svého záchůdku vyhrabává ven. Mí králíčci mají také ještě jeden záchůdek (kočičí) v obýváku, protože někdy bývají volně puštěni. Všichni králíčci si na něj zvykli bez problémů, občas  sice vyletí nějaký ten bobek, ale ten se lehce zamete. Jen  s hochy jsou občas problémy, protože ty své bobky ztrácí záměrně, hlavně kolem klecí našich děvčat. Pokud počasí dovolí mezi nejoblíbenější vycházky patří ty na zatravněný dvorek.

Do klece patří také závěsný seník na seno. Ten by neměl v žádné kleci chybět králíčci po seně nepřibírají na váze a je zdrojem vlákniny.

Místo misky na vodu je lepší napáječka, potože ji králíček nevyleje. Já do vody přidávám Acidomid je to doplňkové minerální krmivo (zvyšuje odolnost proti bakteriálním chorobám, redukuje potíže zažívacího traktu, zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek, snižuje rizika průjmového onemocnění). Své místo má v kleci i miska na krmení nejlépe keramická.