Plemena zakrslých králíčků

Zakrslí barevní králíci -  jedná se o zakrslou formu všech uznaných plemen králíků. Jsou nizozemského původu kde jsou začátky šlechtění v 30. letech min. století. Poprve na výstavách byli v roce 1938. V Nizozemsku byli uznaní v roce 1940, v USA v roce 1969. Hmotnost 0,7 - 1,5 kg (ideál 0,9 - 1,25 kg). Tělo je krátké a podsadité, válcovité po celé délce stejně široké, nohy krátké a přiměřeně silné. Srst je krátká, hustá a jemná. Hlava je v poměru k malému tělu velká, ale krátká a široká v čele, s výraznými rovnými lícními partiemi a krátkým tupým čenichem. Přechází v tělo bez zřetelného krku. Oči jsou velké a silně vystouplé. Uši co nejkratší, těsně u sebe, na koncích zaoblené a osrstěné. Délka do 6 cm, ideální jsou ještě kratší. Barevné varianty jsou různé: základem je bílý hermelín dále např. černý, červený, havanovitý, modrý, divoce zbarvený, činčilový, stříbřitý. Dále typy kresby - ruský, durynský, bílopesíkatý, bílopesíkatý modrý, kuní hnědý nebo modrý, tříslový, hototský, holadský. Drápy a oči podle příslušné barvy srsti.

Zakrslá angora - vyšlechtěna v Belgii. V prosinci 2006 byli na 25. Evropské výstavě v Lipsku k vidění čtyři bílí modroocí angoráčci. Toto plemeno je zařazeno i do evropského vzorníku.

Zakrslý liščí - šlechtěn v sedmdesátých letech v bývalé NDR. V SRN byl uznán v roce 1986, v Nizozemskuv roce 1994. K nám byl přivezen rovněž v tomto roce. Srst je dlouhá 5 - 6 cm s hustou podsadou. Srst na hlavě, uších a končetinách je normální.

Zakrslý beran - taktéž vyšlechtěn v Nizozemsku. Poprve byl vystaven na výstavě Hertogenboschi v roce 1964. Jako plemeno pro výstavy byl uznán až v roce 1976. Berani vlastně nejsou  praví zakrslíci, postrádají gen zakrslosti. Hmotnost 1,25 - 2 kg (ideál je 1,5 - 1,8 kg). Stavba těla je výrazně podsaditá a svalové partie jsou silně vyvinuté, končetiny působí jako krátké a silné. Hlava je silná s širokým čelem a nosní partií, šíje svalnatá. Uši - u kořene silné hrbolky (tkz. korunky), které připomínají beraní rohy. Po obou stranách jsou podkovovitě zavěšeny a přiléhají obráceny k hlavě. Od špičky ke špičce dosahují délky 24 - 28 cm. Srst je středně dlouhá, hustá s dobrou podsadou. Barva srsti a kresba jako u barevných zakrslíků a hermelínů. Oči barevně odpovídají barvě srsti.

Zakrslí rexi - poprve na výstavě v nizozemském Ultrechtu v roce 1966. Uznáni byli až v Anglii v roce 1990 pod názvem mini - rex. Díky zvláštní struktuře srsti je tvar těla zvlášť zřetelný. Jednotlivé chlupy vyrůstají kolmo z pokožky, nejsou zvlněné a dosahují délky 16 - 20 mm.

Lvíčci - se objevili asi v roce 1995 v Nizozemí a následně se rozšířili i do dalších států. Jako plemeno jsou uznáni pouze v Anglii. Od ostatních králíků se liší hřívou na krku nebo osrstěním zadních končetin. U králíčat se osrstění začíná objevovat okolo čtvrtého až šestého týdne po narození. Je to vlastně porucha osrstění dědičně upevněná. U některých králíčku v dospělosti osrstění zesílí, ale u některých se naopak ztrácí a zůstane mu jen chocholka mezi ušima. Protože tato porucha je u lvíčků dominantní je předpoklad , že při krytí s normálními zakrslými králíčky bude část mláďat takto osrstěna. Hmotnost je 1 - 1,2 kg, beránci 1,6 - 1,8 kg. Kvůli srsti je možno do krmiva přidávat olejniny např. semena slunečnice, ale jen menší množství protože obsahují hodně tuku. Protože delší srst může plstnatět je nutné ji vyčesávat, čím je srst bohatší tím by měla být péče častější.

Zakrslý teddy -  lze přeložit jako plyšák. Můžeme předpokládat, že mu dala základ angora, zakrslý liščí a lvíček. Možná lze jeho původ hledat v souvislosti se šlechtěním plemene jamora (malé dlouhosrsté plemeno králíků, které bylo vyšlechtěno a následně uznáno v Německu na konci min. století). Byl vyšlechtěn v západní Evropě. Teddy neni k dnešnímu dni uznán v žádné zemi v Evropě. K nám byli dovezeni v roce 2005 ze SRN chovatelkou Janou Reichhartovou.  Hmotnost 0,8 - 1,6 kg. Tělo je krátké, zavalité rovnoměrně široké po celé délce. Končetiny jsou středně dlouhé, přiměřeně silné. Krk je neznatelný. Hlava je velká, široká v čele s výraznými lícními partiemi a krátkou tupou tlamičkou. Oči hodně velké a vypouklé. Uši mají délku 5 - 5,5 cm jsou vzpřímené, těsně u sebe, dobře osrstěné, na koncích zaoblené. Kratší uši nejsou vadou. Srst je hustá, jemná, je tvořena třemi typy chlupů a to podsadou, pesíky a polopesíky. Připomíná strukturou angoru. Srst je delší než 5 cm, rovnoměrně rozložena po celém těle včetně břicha a hlavy. Povahou jsou tito králíčci velmi přátelští, mazliví a mírní.

Teddy beránci -  stejně jako zakrslý teddy nejsou uznaným plemenem a byli vyšlechtěni v západní Evropě. Jsou ještě mazlivější a mírnější než teddy králíčci. Hmotnost je 1,3 - 2 kg. Ideál u samičky 1,6 - 1,9 kg, u samečka 1,5 - 1,8 kg. Nejlépe pokud je sameček menší než samička. Standard a tvar těla by měl odpovídat standardu beranů. Délka od špičky ucha po špičku ucha (rozpětí) by měla být 24 - 26 cm. U srsti platí čím hustší tím lepší a po celém těle stejně dlouhá. Neměla by plstnatět. Teddy králíčkům začíná růst srst ve tvaru tzv. klínu, který ovšem mají i hodně chlupatí lvíčci. Problémem v chovu můžou být vystouplé kyčle a protáhlý tvar těla.

 

Než si koupíme králíčka

Co jíme

Nemoci

 

 

 TOPlist